Wyłączenie sygnału analogowego na terenie Gminy Czerwionka – Leszczyny

20 maja 2013 nastąpi kolejne wyłączenie nadajników telewizji analogowej na terenie województwa Śląskiego. Wyłączenie to nastąpi również w Gminie Czerwionka – Leszczyny. Od tego dnia dostępny będzie tylko sygnał cyfrowy, który można odbierać przy pomocy dekodera DVB-T lub telewizora z MPEG4.Tej technicznej operacji poświęcone było wczorajsze spotkanie z przedstawicielami gmin z centralnej części województwa śląskiego. Spotkaniu przewodniczył wicewojewoda śląski Piotr Spyra.
Udział w spotkaniu wzięli przedstawiciele Urzędu Komunikacji Elektronicznej,firmy EmiTel i TVP. Uczestnicy spotkania omówili działania informacyjne, jakie poprzedzać będą wyłączenie telewizyjnego sygnału analogowego i przejście na sygnał cyfrowy.

Na terenie objętym tym etapem cyfryzacji znajduje się 114 gmin – łącznie ponad 3,8 mln mieszkańców. To ostatni etap cyfryzacji telewizji naziemnej w województwie śląskim.
Według zapowiedzi Urzędu Komunikacji Elektronicznej i firmy EmiTel na terenach objętych wyłączeniem sygnału analogowego 20 maja br. , wszędzie tam, gdzie dociera dziś sygnał analogowy, powinien być odbierany sygnał cyfrowy.
Na terenie województwa śląskiego trwa kampania informacyjna dotycząca wyłączenia telewizyjnego sygnału analogowego i całkowitego przejścia na sygnał cyfrowy. W sobotę
18 maja br. w Świętochłowicach w godz. 15.00 -18.00 zostanie zorganizowane tzw. „telewizyjne miasteczko cyfrowe”.
Jak podkreślali pracownicy Urzędu Wojewódzkiego – już od początku marca br. w kolejnych częściach województwa śląskiego rozdawane są ulotki informacyjne na temat dostosowania systemów odbiorczych (odbiorników telewizyjnych i anten), na stronach internetowych urzędów gmin oraz na urzędowych tablicach ogłoszeń będzie można także znaleźć pełną informację na ten temat. Komunikaty o cyfryzacji będą odczytane z ambon kościołów, a także podczas zebrań wiejskich. Młodzież szkolna, w tym harcerze będą docierać z informacją do osób starszych i niepełnosprawnych. W akcję informacyjną zaangażowane są służby wojewody śląskiego, straż pożarna, policja, przedstawiciele inspekcji państwowych oraz Śląskie Kuratorium Oświaty. Informacja o wyłączeniu sygnału analogowego telewizji naziemnej zostanie odczytana uczniom wszystkich szkół województwa śląskiego z terenu obejmującego wyłączenie. Przedtem w szkołach zostały przeprowadzone zajęcia poświęcone cyfryzacji. Miały miejsce także wykłady poświęcone cyfryzacji telewizji w Uniwersytetach Trzeciego Wieku w Jastrzębiu Zdroju i w Katowicach. Szeroko o całym procesie pisze prasa lokalna.
Zastąpienie tradycyjnej techniki nadawania analogowego nowoczesną techniką cyfrową niesie za sobą wiele korzyści. Zaletą takiego rozwiązania jest większa liczba dostępnych programów telewizyjnych, znacznie lepsza jakość obrazu i dźwięku
oraz możliwość nadawania telewizji w wysokiej rozdzielczości HDTV (High Definition Television).

By cieszyć się z odbioru naziemnej telewizji cyfrowej należy posiadać odpowiedni cyfrowy telewizor lub zaopatrzyć się w specjalny zewnętrzny dekoder DVB-T, ponieważ tradycyjny analogowy odbiornik telewizyjny nie wystarczy do odbioru emisji cyfrowych.
A zatem mieszkańcy nie są zmuszeni do całkowitej wymiany posiadanego sprzętu,
gdyż do odbioru telewizji cyfrowej może być wykorzystywany tradycyjny odbiornik telewizyjny wzbogacony o dekoder. Dekoder warto kupić u sprawdzonego sprzedawcy. Policja przestrzega przed domokrążcami, którzy oferują wadliwy sprzęt w atrakcyjnych cenach. Koszt dekodera STB, czyli spełniającego wymogi odbioru naziemnej telewizji cyfrowej, waha się od około 80 do 200 złotych.
Zakończenie emisji analogowego sygnału telewizji naziemnej na terenie województwa śląskiego przebiega w trzech etapach. 19 marca br. sygnał analogowy został wyłączony w południowej części województwa. 22 kwietnia sygnał cyfrowy wprowadzony został na terenie Częstochowy i północnych obszarów województwa. Cyfryzacja telewizji zakończy się w naszym regionie 20 maja – wówczas wyłączony zostanie sygnał analogowy w Katowicach i centralnej części województwa.

Więcej o cyfryzacji można przeczytać na stronie rządowej poświęconej programowi. Można także skorzystać z bezpłatnej infolinii: 800 007 788, która funkcjonuje od poniedziałku do piątku w godz. 08:00 – 20:00.