Światowe Dni Młodzieży w Książenicach

Kilka dni temu gościliśmy w Książenicach młodych ludzi z Francji, którzy przybyli do Polski na Światowe Dni Młodzieży. Spotkali się oni z wielką życzliwością i gościnnością wśród mieszkańców naszej miejscowości.Przez kilka dni francuska młodzież gościła w domach 19. książenickich rodzin, które zadeklarowały taką chęć. Rodziny oprócz zakwaterowania dowoziły także swoich „podopiecznych” na różne atrakcje, które dla nich przygotowano. Pierwszy dzień prawie w całości spędzili w Czerwionce razem z młodymi z pozostałych parafii dekanatu Dębieńsko. W kolejnym dniu udali się na zwiedzanie Auschwitz oraz do Częstochowy. Po powrocie odbył się w naszym kościele wieczór chwały, na który licznie przybyli mieszkańcy Książenic i uczestniczyli we wspólnej modlitwie. W kolejnym dniu udali się do Piekar, a następnie młodzież spotkała się z innymi młodymi ludźmi z Europy i świata, którzy przybyli do Polski i zostali ugoszczeni w diecezji katowickiej. Cała impreza odbyła się na lotnisku Muchowiec. Niedziela była dniem w parafii. Wtedy właśnie mieszkańcy Książenic (nie tylko ci, którzy przyjęli Francuzów pod swój dach) pokazali, że można na nich liczyć.

Książeniczanie licznie uczestniczyli we Mszy Św. odprawionej o godz. 11:00. Następnie licznie zjawili się o 15:00 na wspólnej modlitwie i udali się do OSP na poczęstunek, skąd wyruszyli na wyprawę dookoła Książenic, a na koniec bawili się wspólnie przy ognisku.

Prócz uczestnictwa, wiele osób zaangażowało się w samo przygotowanie ŚDM w Książenicach. Grupa mieszkańców w różnym wieku (od dzieci, przez młodzież po dorosłych) pod przewodnictwem Pana Andrzeja Podorskiego zawiązała chór i od kilku tygodni spotykała się i przygotowywała. Wolontariusze, Sołtys, Rada Sołecka, OSP Książenice, Koło Gospodyń Wiejskich, mieszkańcy którzy upiekli i przywieźli ciasta, sponsorzy kiełbasy, pieczywa i innych produktów spożywczych, ci, którzy pomagali przy wieczornym ognisku, mieszkańcy, którzy ofiarowali miód do pamiątkowych zestawów dla Gości, grupa, która przygotowała wozy i trasę do przejazdu po Książenicach (w której uczestniczyło ok 200 osób). Wszystkim wymienionym i wszystkim innym, którzy w jakikolwiek sposób brali udział w tych wydarzeniach należą się słowa podziękowania i uznania.

Swoją wdzięczność i podziękowanie pragnie złożyć również Proboszcz książenickiej parafii – Ks. Roman Laksa:  na stronie parafii Książenice

Książenice po raz kolejny pokazały, że potrafią wspólnie bawić się i działać!

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z pobytu Gości z Francji w Książenicach. Znajdziecie ją w naszej galerii:  tutaj