Wymień elektrośmieci na sadzonkę

Gmina i Miasto Czerwionka-Leszczyny, wraz z pochodzącym z naszego regionu zespołem Carrantuohill, przygotowała działania w ramach nowej kampanii proekologicznej pod nazwą „Zielona Wyspa Śląsk”. Przypominamy, że już od kwietnia elektrośmieci będziemy wymieniać na sadzonki lub domki dla ptaków.„Najnowsza kampania – to kolejne kompleksowe działania skierowane do różnych grup mieszkańców, których celem jest troska o środowisko naturalne. Poprzez współpracę wielu lokalnych środowisk prowadzone będą działania artystyczne, informacyjne i edukacyjne z zakresu ekologii. W ramach kampanii pracujemy wspólnie – wydział gospodarki odpadami, wydział ekologii, wydział edukacji, rzecznik UGiM, MOK, ZDiSK, Biblioteka Publiczna oraz Hufiec ZHP” – mówi Andrzej Raudner, Zastępca Burmistrza Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny.

W zaproponowane przez nas działania włączyły się już szkoły i przedszkola. Placówki przygotowały szereg nietuzinkowych kreatywnych przedsięwzięć od gier ekologicznych, marszów, wycieczek rowerowych, różnorodnych konkursów, aż po zakładanie klasowych ogrodów.

Dzieci biorą także udział w konkursie „Drugie życie śmieci. Mój pomysł na ekoart”. Nagrodami dla zwycięskich placówek będą pełne wrażeń ekowarsztaty z zespołem Carrantuohill. Najmłodsi, podczas zabawy, zdobędą wiedzę na temat segregacji odpadów, oszczędzania energii i wody, korzystania z energii odnawialnej, a nawet odkryją tajniki gry na ekoinstrumentach.

Dzieci wezmą udział w akcji sadzenia lasu organizowanej w porozumieniu z Nadleśnictwem Rybnik. Szkoły i przedszkola otrzymają także sadzonki drzew i krzewów do zasadzenia na terenie obejścia placówek.

Ale to nie koniec atrakcji – 20 maja zaplanowano także „Biwak ekologiczny” na terenie polany Kanetowiec w sołectwie Przegędza, jednym z najciekawszych przyrodniczo miejsc w Gminie. Na uczestników czekać będzie mnóstwo wrażeń i atrakcji.

Gdzie trafiają wytwarzane przez nas odpady i co się z nimi dzieje? Jak wygląda jedna z najnowocześniejszych w kraju instalacja przetwarzania odpadów i czy to możliwe, że wysypisko śmieci to zielone wzgórza z hodowlą kóz afrykańskich? Odpowiedzi na te pytania będzie można poznać podczas wycieczki do nowoczesnej mechaniczno-biologicznej instalacji przetwarzania odpadów „Komart” w Knurowie. Gwarantujemy, że będzie to doskonała lekcja ekologii, która na długo zapadnie uczestnikom w pamięci. A wycieczka dostarczy wrażeń młodszym i starszym uczestnikom.

W ramach kampanii premiujemy prawidłową segregację odpadów. Recykling jest szansą na rozsądne gospodarowanie ograniczonymi zasobami naturalnymi Ziemi. Dlatego już od 1 kwietnia w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów w Leszczynach będziemy wymieniać elektrośmieci na domki dla ptaków lub sadzonki. To świetna okazja, aby pozbyć się zalegających w naszych domach sprzętów, a wzbogacić krajobraz o kolejne drzewa i krzewy. Wspólnie twórzmy „Zieloną Wyspę” na Śląsku!

Kampanię zakończy koncert zespołu Carrantuohill, który odbędzie się 6 października w CKE.

źródło: http://czerwionka-leszczyny.pl/