Co dalej z gazem w Książenicach

W czwartek, 19.04.2018 r. odbyło się spotkanie mieszkańców Książenic z przedstawicielami Polskiej Spółki Gazownictwa sp. z o.o. Tematem spotkania była możliwość budowy sieci gazowniczej na terenie naszego sołectwa.

Polska Spółka Gazownictwa jest Narodowym Operatorem Systemu Dystrybucyjnego Gazu w ramach GK PGNiG. Jej zadaniem jest budowa sieci gazowej i pozyskiwanie kolejnych odbiorców gazu. Przedstawiciele spółki przedstawili kolejne etapy procesu inwestycyjnego:

W tej chwili znajdujemy się w pierwszym etapie tego procesu – zebranie informacji o potencjalnym zużyciu gazu. W tym celu przedstawiciele spółki rozdali specjalną ankietę: 

(ankietę można pobrać klikając w ten link)

Jak wypełnić ankietę ?

W druku ankiety wypełniamy: 

  1. Tak
  2. Jak najprędzej
  3. A 1. Jednorodzinny, 2 – im więcej celów tym lepiej. Osoby fizyczne (mieszkańcy) nie wypełniają punktu B 1.2.3

Następnie należy podać czytelnie dane osobowe, adres i telefon oraz podpisać w dwóch wyznaczonych miejscach, wraz z datą wypełnienia.

Co dalej ?

Wypełnioną ankietę należy dostarczyć sołtysowi. Można to zrobić wrzucając ją do skrzynki pocztowej w domu sołtysa (ul. Ks. J. Pojdy 125), lub przekazać osobiście – podczas zbierania podatku w dniach 10-11.05.2018 lub na Zebraniu Wiejskim 22.05.2018. Na podstawie wypełnionej ankiety sporządzona zostanie analiza ekonomiczna budowy sieci gazowej w Książenicach. Jeśli więc chcemy gazu w Książenicach, musimy jak najliczniej wypełnić ankietę. Ankieta nie jest jeszcze zobowiązaniem do zakupu gazu – jest to informacja, na podstawie której wykonana zostanie analiza, czy w ogóle opłaca się u nas budować gazociąg. Sama inwestycja może potrwać kilka lat, szczegóły będą znane po zebraniu i opracowaniu ankiet.

Na koniec wypada jeszcze przypomnieć uchwałę antysmogową sejmiku naszego województwa, obowiązującą od roku 2017 r. Zgodnie z tą uchwałą, wszystkie piece węglowe muszą być wymienione na tzw. piece 5 klasy w terminie:

  • 01.01.2022 w wypadku pieców starszych niż 10 lat, oraz piece nieposiadające tabliczki znamionowej,
  • 01.01.2024 piece 5-10 lat
  • 01.01.2026 piece poniżej 5 lat
  • 01.01.2028 piece 3 lub 4 kategorii

Jak wyglądają koszty ?

Sieć budowana będzie za pieniądze Spółki. Każdy, kto się do niej przyłączy, zapłaci jedynie opłatę za przyłączenie: 

Przyłącze kończy się licznikiem na granicy posesji. Instalację od licznika do domu oraz wewnątrz domu należy wykonać we własnym zakresie (zgodnie z projektem i przez uprawnionych instalatorów). Według obliczeń, na dziś ogrzewanie gazem z sieci jest ok. 15-20% droższe od ogrzewania ekogroszkiem. Koszt wymiany pieca na 5 klasę jest porównywalny z kosztem dobrej klasy kotła gazowego wraz z instalacją. Warto więc rozważyć tą opcję i wypełnić ankietę, choćby po to, by mieć wybór. Jeśli obecna inwestycja nie dojdzie do realizacji, znowu możemy wiele lat czekać na kolejną szansę i narzekać, że Książenice są zawsze na końcu.