Pożegnalismy Biskupa Gerarda Bernackiego

Dziś w katowickiej katedrze odbyły się uroczystości pogrzebowe pochodzącego z naszej parafii śp. Biskupa Gerarda Bernackiego. Biskup został pochowany w Katowicach, na cmentarzu przy ulicy Sienkiewicza.

Biskup Gerard Bernacki miał 76 lat. Zmarł 21 grudnia 2018 roku.

Urodził się w 3 listopada 1942 roku w Książenicach,  jako syn Romana i Łucji zd. Szewczyk. W parafii Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Ksiązenicach został ochrzczony 15 listopada 1942 r., tutaj też przystąpił do I Komunii Św. (6.05.1951 r.) oraz w czerwcu 1951 r. przyjął sakrament bierzmowania. W 1949 roku, w wieku 7 lat stracił ojca.

Edukację rozpoczął w Szkole Podstawowej w Książenicach. Po ukończeniu Liceum Ekonomicznego w Rybniku w 1961 roku wstąpił do Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie. 4 czerwca 1967 roku otrzymał święcenia kapłańskie w Katowicach z rąk biskupa Herberta Bednorza.

Swoją posługę kapłańską rozpoczął w 1967 roku jako wikariusz w Orzeszu, skąd w 1971 roku został przeniesiony do Bielska-Białej – tutaj także był wikariuszem – w kościele św. Mikołaja, aż do 1973 roku.

W latach 1974-1977 był rekolekcjonistą w Kokoszycach. Następnie wyjechał na dalsze studia do Rzymu na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. 11 lutego 1979 roku otrzymał tytuł doktora teologii życia wewnętrznego.

Kolejne cztery lata spędził również w Rzymie, tym razem na Papieskim Uniwersytecie Świętego Tomasza z Akwinu (Angelicum).

Po powrocie do kraju w 1984 pełnił obowiązki proboszcza w kościele Matki Bożej Bolesnej w Rybniku. W latach 1985-1988 był sekretarzem bp. Damiana Zimonia. W 1988 roku został katowickim biskupem pomocniczym. Sakrę biskupią otrzymał 16 kwietnia 1988 roku. Jego konsekratorami byli: kard. Franciszek Macharski, bp Damian Zimoń i bp Alfons Nossol. Jako dewizę biskupią przyjął słowa z Ewangelii według św. Jana: „Czyńcie, cokolwiek wam powie”.

Jako biskup pomocniczy katowicki został mianowany wikariuszem generalnym, a także członkiem Kolegium Konsultorów, Rady Kapłańskiej i Rady Duszpasterskiej.

W okresie pełnienia posługi biskupiej pełnił funkcje: pzewodniczącego Archidiecezjalnej Komisji II Synodu Plenarnego, delegata Konferencji Episkopatu Polski do spraw Ruchu Światło-Życie, członka Komisji KEP do spraw Życia Konsekrowanego i Komisji KEP do spraw Liturgii i Duszpasterstwa Liturgicznego, wicedyrektora krajowego Unii Apostolskiej Kleru, członka Komisji Nadzorczej Caritas Poska. Był egzaminatorem diecezjalnym z teologii moralnej.

W roku 2002 uhonorowany został statuetką Karolinki przyznawanej za wybitne zasługi i osiągnięcia dla rozwoju i rozsławiania Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny. W roku 2008 otrzymał nagrodę  rektora Górnośląskiej Wyższej Szkoły Pedagogicznej im. kardynała Augusta Hlonda w Mysłowicach „Sapere Aude”

W trakcie posługi biskupiej często bywał w Książenicach. Wizytował parafię, odprawiał Msze Święte, udzielał sakramentów. Zawsze, w czasie homilii lub modlitwy, powtarzał „nasza książenicka parafia”.

W 2012 roku papież Benedykt XVI przyjął jego rezygnację z pełnionej funkcji i przeniósł na emeryturę.

5 czerwca 2017 r. w kościele parafialnym w Książenicach uczestniczyliśmy we Mszy Św. w 50 rocznicę święceń kapłańskich Księdza Biskupa. To była ostatnia uroczystość pod Jego przewodnictwem w Książenicach.

Jako biskup-senior mieszkał w klasztorze bonifratrów w Zakopanem, a ostatnio – w Prudniku. Tam też zmarł.

Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie…

Materiał TVP 3 Katowice

Galeria zdjęć Gość Niedzielny cz. 1

Galeria zdjęć Gość Niedzielny cz. 2

Galeria zdjęć katowice.naszemiasto.pl