„Strażnicy Pamięci” – szczegóły projektu

Projekt Strażnicy Pamięci to próba zakorzenienia w ludzkiej pamięci tragicznych wydarzeń z początku 1945 roku. 22 stycznia tego roku na stację w Rzędówce dotarły towarowe wagony, w których przewożono więźniów obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. Stąd ci, którzy przetrwali transport w nieludzkich warunkach i siarczystym mrozie, rozpoczęli swój „Marsz Śmierci” w kierunku Raciborza.Po drodze wielu zginęło, wielu też udało się zbiec. Ci, którzy polegi zostali pochowani m.in. w zbiorowym grobie na książenickim cmentarzu. Ci, którzy zdołali uciec szukali schronienia w okolicznych miejscowościach. Wielu z nich przetrwało dzięki heroicznej postawie miejscowej ludności, która z narażeniem życia własnego, własnych rodzin, a także swoich dobytków pomagała zbiegom, ukrywając ich w stodołach czy piwnicach.

Oddając hołd zarówno ofiarom Marszu, jak i tym, którzy ryzykowali własne życie niosąc pomocy, powstała ścieżka edukacyjna w formie ogólnodostępnych tablic. Towarzyszy im publikacja historyczno – informacyjna. Wszystkie materiały zostały przygotowane i wykonane przez grupę mieszkańców Książenic przy wsparciu Stowarzyszenia Humanistycznego Europa Śląsk Świat Najmniejszy w ramach projektu „Strażnicy Pamięci”. Chcemy, aby pamięć o tych wydarzeniach i ludziach przetrwała i była przekazywana kolejnym pokoleniom.

Ścieżka edukacyjna obejmuje pięć miejsc. Punktem startowym jest tablica usytuowana obok książenickiego kościoła. Druga z tablic ustytuowana została w Leszczynach, w okolicach pomnika ofiar hitleryzmu. Trzecia tablica znajduje się w Kamieniu w lesie. Czwarta obok książenickiego kościoła, a piąta w książenickiej kolonii Lasoki, przy posesji rodziny Jurytko.

Szczegółowe informacje na temat projektu, ścieżki i samego marszu można znaleźć na  www.straznicy-pamieci.ksiazenice.net.pl – podstronie naszego serwisu poświęconej projektowi Strażnicy Pamięci. Serdecznie zapraszamy do skorzystania zarówno ze strony jak i ścieżki.

Zapraszamy również do galerii zdjęć, gdzie znajdziecie kilkanaście zdjęć związanych ze ścieżką. Galerie znajduje się tutaj: http://www.ksiazenice.net.pl/index.php?s=galeria&id=11