Za nami książenickie Święto Plonów!

W ostatnią niedzielę w naszej miejscowości odbyły się dożynki sołeckie. Tradycyjnie podczas uroczystej Mszy św. o godzinie 10:30 wspólnie dziękowaliśmy za tegoroczne plony, po czym rozpoczęliśmy wspólne świętowanie na boisku LKS Unia Książenice i na sali remizy OSP Książenice.W Mszy wzięły udział członkinie Koła Gospodyń Wiejskich, grupy śpiewaczej Książeniczanki oraz poczty sztandarowe pszczelarzy i strażaków. Uroczysta Eucharystia, którą uświetnił występ chóru „Vox Cordis” była sprawowana wśród spektakularnych dekoracji z tegorocznych plonów ziemi: zbóż, warzyw, owoców i kwiatów, które zostały podarowane i zaaranżowane przez mieszkańców Książenic. Nad nimi górowała jedna z dwóch koron dożynkowych w kształcie kielicha wykonana przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich pod czujnym okiem Bronisławy Fojcik, która od ponad pół wieku zajmuje się wyplataniem koron z lokalnych zbóż.

O 14:00 ulicami Książenic przejechał barwny korowód dożynkowy, starannie przygotowany przez naszych mieszkańców. W korowodzie mogliśmy zobaczyć oprócz oficjeli, księdza Proboszcza i grupy Książeniczanek z drugą koroną dożynkową m.in. pomysłowo przebranych mieszkańców i lokalne grupy inicjatywne na kreatywnie udekorowanych wozach i pojazdach np. KGW z hasłem „Zagrać każdy może, trochę lepiej trochę gorzej” oraz dzieci z klas I-III Szkoły Podstawowej w Książenicach, kadrę juniorską LKS Unia Książenice oraz szkółkę OSP Książenice. Podziwialiśmy m.in. wspaniałe konie i koniki; Myszkę Miki, która wystraszyła jelenie i dziki; miłośników kolei, komputerów, piłki nożnej, kolarstwa i grillowania w „książnickim Pendolino”; bosą Panią Jesień w sukni z tegorocznych plonów; wesołą Pszczółkę Maję z naszymi książnickimi pszczelarzami; sympatyków przyrody i bimbrownictwa z Brzozy 42; wóz pokazujący lokalnych patriotów „Co sie martwisz, co sie smucisz, ze wsi jesteś na wieś wrócisz”; odrestaurowany zabytkowy „Dzik” oraz rozśpiewanych mieszkańców z zacięciem sportowym.
Starostami tegorocznych dożynek byli Państwo Joanna i Bronisław Morgała, którzy przekazali na ręce Burmistrza Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesława Janiszewskiego symboliczny bochen chleba. Wraz z burmistrzem podziękowania za trud pracy na roli złożyli także Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego Janusz Wita, Wicestarosta Powiatu Rybnickiego Marek Profaska, Przewodniczący Rady Miejskiej w Czerwionce-Leszczynach Bernard Strzoda, radny Rady Powiatu Rybnickiego Jan Tokarz oraz sołtys Książenic Marek Szczech.

Na dożynkowej scenie można było podziwiać występy młodych artystów z Prywatnej Szkoły Muzycznej Egida: Julia Rewer z utworem „Wracam do domu” oraz „Dni, których nie znamy”, Jan Cygańczuk na pianinie „Mały Chińczyk”, Agata Podorska w utworze „Somewhere over the rainbow”, Małgosia Westwal na pianinie w kompozycji „Na nowej górze” oraz Agnieszka Jawień na pianinie z „River Flows in You”. Wystąpił także chór „Vox Cordis” przy parafii Niepokalanego Serca Najświętszej Marii Panny w Książenicach, który powstał z okazji Światowych Dni Młodzieży w 2016 roku. Nasz chór zaprezentował specjalnie przygotowany repertuar: „Poszła Karolinka” w opracowaniu dyrygenta A. Podorskiego oraz „Kum i kuma” Stanisława Moniuszki.

Nowością podczas tegorocznej imprezy był Drużynowy Turniej Sąsiedzki zorganizowany przez nieformalną grupę Razem dla Książenic przy Stowarzyszeniu Redukowania Bierności w Czerwionce. Turniej był częścią projektu „Sajockiej tradycji duch i aktywny ruch!” w ramach programu Działaj Lokalnie X, który jest współfinansowany ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, Funduszu Lokalnego RAMŻA oraz z budżetu Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny. Swoim honorowym patronatem objął go również Burmistrz Miasta i Gminy Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski. Więcej o turnieju można przeczytać TUTAJ