Ach co to były za dożynki!

Po raz kolejny mieszkańcy Książenic nie zawiedli i tłumnie uczestniczyli w obchodach Święta Plonów, które w niedzielę 28 sierpnia miało miejsce w naszym sołectwie.

Dziękować Bogu i ludziom

Świętowanie rozpoczęliśmy od uroczystej Mszy Świętej, w której udział brali przedstawiciele władz Województwa, Powiatu i Gminy w osobach radnego sejmiku województwa śląskiego, pełnomocnika ds planowania rozwoju i gospodarki gminy – Grzegorza Wolnika oraz przewodniczącego rady powiatu rybnickiego – Jana Tokarza, a także Koło Gospodyń Wiejskich, Rada Sołecka, przedstawicielki Zespołu Śpiewaczego Książeniczanki, poczty sztandarowe strażaków OSP Książenice oraz Rejonowego Koła Pszczelarzy. Nasza świątynia prezentowała się wyjątkowo odświętnie w dekoracji z urodzaju warzyw, owoców, zbóż, przetworów oraz rozmaitych kwiatów i ziół – o ten wystrój zadbały panie z Koła Gospodyń Wiejskich, a dary przekazali mieszkańcy sołectwa.

Wraz z księdzem proboszczem Romanem Laksą i tłumnie przybyłymi mieszkańcami Książenic złożyliśmy dziękczynienie Bogu za błogosławieństwo dobrej pogody i obfitych plonów, a także rolnikom za ich trud i pracę.

Komu w drogę, temu czas!

Druga część obchodów dożynkowych rozpoczęła się formowaniem korowodu na ulicy Powstańców. Miło było ponownie usłyszeć gwar i zobaczyć krzątaninę wśród uczestników korowodu i po dwóch latach przerwy wrócić do tej tradycji.

Barwny przemarsz rozpoczęła Rada Sołecka, która od lat wspólnie z sołtysem i zaangażowaniem chętnych do pomocy mieszkańców podejmują się trudu działań organizacyjnych. Za nimi wesoło szły Zuzia i Madzia Gańczorz, które prezentowały „Ranczo w Dolinie Potoku” państwa Radeckich. Za nimi prezentowały się pięknie przygotowane konie z rancza.

Najliczniejszą grupą w tegorocznym korowodzie były Mażoretki Estrellita, ze swoją reprezentacja kadetek i juniorek.

Za nimi podążały Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z hasłem: „”Kto mo chrust i hulajnoga tymu zima niy jest sroga””, które zawsze zaskakują swoimi pomysłami i wywołują uśmiech na twarzy widzów korowodu.

Za nimi jechały, aż 4 konne bryczki: w jednej, Pan Adamczyk wiózł gościa honorowego, czyli Księdza Proboszcza wraz z najmłodszym organistą Jackiem Szczechem, a w drugiej bracia Markiefka wieźli starostów tegorocznych dożynek państwa Teresę i Eugeniusza Gąska.

Trzecia bryczka należała do Państwa Mikosz.

Natomiast czwartej bryczce przewodniczyły uśmiechnięte panie Szczech wraz z sołtysem Markiem Szczechem i zaproszonymi gośćmi, na czele z Burmistrzem Gminy i Miasta panem Wiesławem Janiszewskim, wicestarostą Markiem Profaską, Przewodniczącym Rady Powiatu Janem Tokarzem i Przewodniczącym Rady Gminy Bernardem Strzodą

Zmotoryzowaną część korowodu rozpoczął Team Grunwald, zabytkowym czerwonym Zetorem, który w latach swojej młodości służył jako pojazd pożarniczy.

Tuż za nim jechał mniejszy pojazd, ale za to pełny „gryfnych karlusów” z Gangu Miłosza.

Następny w korowodzie jechał pan Andrzej Gaszka kolejnym historycznym pojazdem – Ursusem C-328.

Na udział w korowodzie załapali się też wczasowicze z poczciwego Malucha, czyli Fiata 126p.

Tuż za nimi jechała impreza na 4 kołach, czyli ekipa Misiaków z Seata.

Kolorowy przejazd zamykali niezastąpieni strażacy z OSP Książenice, którzy razem z Młodzieżową Drużyną Pożarniczą pozdrawiali wszystkich z prawdziwej wysokości.

Na całej ulicy Pojdy licznie gromadzili się mieszkańcy Książenic i goście, którzy z entuzjazmem obserwowali cały korowód.

Fajer na 102

Uczestników dożynek przywitał ze sceny na parkingu przy kościele pan Andrzej Podorski – dyrektor Niepublicznej Szkoły Muzycznej Egida, który wraz z Sołtysem i przedstawicielami Gminy i Powiatu rozpoczęli oficjalną część zabawy m.in. tradycyjne przekazanie bochnów chleba z tegorocznych zbiorów przez starostów.

Wszyscy uczestnicy korowodu otrzymali pamiątkowe dyplomy i gadżety w podziękowaniu za uczestnictwo, ale także mieli okazję wziąć udział w konkursie, w którym to publiczność zgromadzona na imprezie mogła wybrać „Najlepszy Korowodowy Pomysł”. Ponad 200 osób oddało głos na swoich faworytów, którzy mieli do wyboru kilka ciekawych nagród m.in. łopata Fiskars, nawóz Azofoska, toporek, nożyce, thuja brabant, opryskiwiacz ręczny.

Pierwsze miejsce zajął Gang Miłosza, kolejne KGW Książenice, a miejsce trzecie Misiaki z Seata.

W międzyczasie uczestnicy dożynek mogli podziwiać występy Mażoretek Estrellita, które zaprezentowały bogaty program artystyczny swych najlepszych reprezentantek oraz występy podopiecznych Niepublicznej Szkoły Muzycznej Egida.

Na imprezie pojawił się także dobrze znany w regionie duet Muzykanty. Umilili oni czas swoich regionalnymi utworami i żartami ze sceny. Niestety, chwilami deszczowa aura nie sprzyjała nagłośnieniu koncertu. Na całe szczęście, dzięki pomocy pana kościelnego Damiana Matuli udało się rozwiązać te problemy i można było kontynuować zabawę.

Po Muzykantach przyszedł czas na Bebiki – zaprezentowali swoje autorskie piosenki i kilka dobrze znanych klasyków.

Na koniec do tańca wszystkich zachęcił DJ Mateusz Malik z Bełku i pomimo zmierzchu impreza trwała w najlepsze.

Podziękowania

Dożynki 2022 odchodzą do historii. Tym samym chcielibyśmy podziękować wszystkim, którzy uczestniczyli w zabawie dożynkowej, ale też przyczynili się do organizacji wydarzenia. Przede wszystkim dziękujemy:

 • Kołu Gospodyń Wiejskich za pomoc w przygotowaniach, za wykonanie korony dożynkowej, pięknie udekorowany kościół i aktywny udział we Mszy Świętej; za przygotowanie stoiska z gastronomią i rękodziełem,
 • Starostom Teresie i Eugeniuszowi Gąska za podjęcie się tej odpowiedzialnej roli,
 • Piekarni Czesław Wałachowi za upieczenie chleba dożynkowego oraz pysznego kołocza, który był rozdawany gościom,
 • Krystianowi Wałachowi za dostarczenie kosza z prezentami,
 • Firmie MARTEX za użyczenie busa do przewozu elementów sceny i ławostołów,
 • Księdzu Proboszczowi za uroczystą Mszę Świętą i udział w korowodzie,
 • Chórowi Vox Cordis za ubogacenie liturgii swoim śpiewem,
 • Panu Kościelnemu Damianowi Matuli za szybką reakcję i użyczenie prądu do awaryjnego podłączenia nagłośnienia,
 • Miejskiemu Ośrodkowi Kultury za wsparcie techniczne i finansowe podczas imprezy,
 • Burmistrzowi Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny za współorganizację i udział w dożynkach,
 • Restauracji Książeca za pomoc w organizacji poczęstunku,
 • Dziewczynom Sołtysa za pomoc w przeprowadzeniu wydawaniu fantów dla uczestników korowodu,
 • Radzie Sołeckiej za pomoc w organizacji wydarzenia i w pracach przy ustawianiu sceny, ławostołów i namiotów,
 • ofiarodawcom, którzy przynieśli dary warzyw, owoców, przetworów do udekorowania kościoła i sceny,
 • ochotnikom, którzy pomogli w pracach związanych z rozkładaniem sceny i ławostołów,
 • uczestnikom korowodu za zadanie sobie trudu przygotowania koni, pojazdów i strojów,
 • mieszkańcom oraz gościom, którzy licznie uczestniczyli we Mszy Św., biesiadzie i zabawie.

Następne Dożynki za rok. Przygotowania czas zaczynać 🙂

BIS!

A na bis mamy dla Was krótką videorelację z niedzielnego dożynkowego świętowania. Zapraszamy do obejrzania w serwisie Youtube: