Pierwszy autobus w XXI wieku z Książenic do Czerwionki

W dniu 01.09.2022 wszedł w życie nowy rozkład jazdy MZK Jastrzębie. W rozkładzie tym znalazły się dwie linie autobusowe jadące przez Książenice – 302 ze Szczygłowic do Rybnika oraz 303 ze Szczygłowic do KWK Dębieńsko. Po wielu latach usilnych starań (także moich), uzyskaliśmy bezpośrednie połączenie autobusowe z Czerwionką. Dotychczasowa linia 195 obsługiwana przez ZTM została zawieszona, jej rolę przejęły linie 302 i 303.

Pierwszy autobus w XXI wieku z Książenic do Czerwionki odjechał 1.09 o godz. 6.51 (z przystanku Książenice Szkoła obok mojego domu) – nie mogło zabraknąć mnie na jego pokładzie :-). Bilet do KWK Dębieńsko kosztuje 5 zł (jeśli kupujemy go w aplikacji „zbiletem”), lub 7 zł u kierowcy.

Bilety można także nabyć w miejscach, których pełna lista dostępna jest na stronie internetowej:

https://mzkjastrzebie.com/czerwionka-leszczyny

Cena biletu zależy generalnie od liczby przystanków, którą zamierzamy przejechać, więc korzystając z aplikacji „zbiletem” należy się ciut wcześniej przygotować.

Oczywiście nie wszystko jest idealne – nowe linie obsługiwane są przez MZK Jastrzębie (którego nasza gmina jest członkiem), więc wiąże się to z koniecznością nabycia kolejnego biletu. Niestety ZTM i ZTZ Rybnik, obsługujące do tej pory Książenice nie potrafią się dogadać z MZK w celu wzajemnego honorowania biletów.

Kolejne pytania – czy częstotliwość kursów będzie zadowalająca, oraz, czy nie jest za późno na taką reformę – czy autobusy są nam jeszcze potrzebne, w czasach, gdy wszyscy przesiedli się do samochodów – życie pokaże. Na razie w autobusie szału nie było. Póki co nadal trwają konsultacje w MZK i jeśli widzicie Państwo konieczność zmian w rozkładzie – proszę o poinformowanie o tym MZK – konsultacje trwają do 15.09.2022.

Rozkład jazdy oraz więcej informacji znaleźć można na stronie:

https://mzkjastrzebie.com/

Sołtys Książenic
Marek Szczech