Dożynki 2023

W niedzielę 27 sierpnia br. odbyły się w Książenicach coroczne Dożynki. Świętowanie rozpoczęło się tradycyjnie od dziękczynienia – Mszy św. w książenickim kościele, który Koło Gospodyń Wiejskich w Książenicach pięknie udekorowały plonami i darami ziemi, przekazanymi przez mieszkańców naszej miejscowości. Symboliczny bochne chleba na ręce księdza Proboszcza przekazali starostowie tegorocznych dożynek – Zofia i Reinhold Dymorzowie.

Dalszą część imprezy zainicjował korowód dożynkowy, który równo o godz. 15:00 wyruszył z ulicy Powstańców Śl. na parking przy kościele, gdzie zaplanowałe było wspólne biesiadowanie. W korowodzie udział wzięły Mażoretki Estrellita Książenice, Koło Gospodyń Wiejskich w Książenicach, Elite Football Academy, OSP Książenice, Władze Gminy i Powiatu, a także Mieszkańcy i zaposzeni Goście wraz ze swoimi pojazdami (nie zawsze rolniczymi).

Dobrej zabawie nie przeszkodziła nawet awaria siecie elektrycznej, która była skutkiem nocnej burzy i która spowodowała całkowity zanik energii elektrycznej w Książenicach prawie do 19:00.

Wspólnie biesiadowanie zainaugurował Sołtys Marek Szczech, który powitał przybyłych Mieszkańców oraz Gości i podziękował uczestnikom korowodu. Tradycyjne bochnie chleba z tegorocznych plonów na ręce Burmistrza Wiesława Janiszewskiego i wicestarosty Powiatu Rybnickiego Marka Profaski przekazali Starostowie Dożynek.

Następnie na scenie wystąpili uczniowie Niepublicznej Szkoły Muzycznej Egida, pod przewodnictwem Pana Andrzeja Podorskiego, Zespół Książeniczanki, Mażoretki Estrellita.

Kolejnym punktem wspólnego świętowania był koncert Tomasza Calickiego – wokalisty i artysty estradowego, którego znakiem rozpoznawczym jest humor i pozytywna energia. Artysta, który może pochwalić się trzydziestoletnim stażem scenicznym i wierną rzeszą fanów, nie tylko na Śląsku, ale i w całej Polsce.

Na koniec muzyczne takty, który zachęciły zgromadzonych Gości do tanecznej zabawy, która trwała do późnych godzin nocnych zaserował DJ.

Prócz bogatej oferty artystycznej i muzycznej zgromadzeni Goście mogli skorzystać również z dobrego zaplecza kulinarnego, które przygotowało m.in. książenickie KGW. Można było zjeść dobrze wypieczoną kiełbasę i napić się zimnych napoi w to dość upalne popołudnie. Dzieci z kolei mogły skorzystać z dmuchańca, wziąć udział w zawodach sportowych, które przygotowało Ellite Football Academy, czy skorzystać z propozycji książenickich Wolontariuszek pod czujnym okiem Pani Agnieszki Przybysz, które m.in. malowały twarze czy plotły warkoczyki.

Nie pomijając nikogo – dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do organizacji tegorocznych dożynek. Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w korowodzie. Na koniec dziękujemy wszystkim, którzy pojawili się na trasie korowodu, na parkingu i wspólnie biesiadowali. Cieszymy się, że mimo problemów technicznych nasze coroczne święto plonów można uznać za bardzo udane!