„Robaczki mają moc” – projekt Razem dla Książenic

W ostatni piątek 4 października liczna grupa mieszkańców spotkała się w książenickim arboretum – mini ogrodzie botanicznym, przy zbiegu ulic Smołki i Nad Potokiem. Spotkanie nie było przypadkowe. Jego celem było podjęcie pierwszych działań w ramach projektu „Robaczki mają moc”.

Lokalne arboretum powstało w 2018 roku z inicjatywy mieszkańców, którzy z pomocą Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny uporządkowali działkę znajdującą się w centrum naszego sołectwa oraz posadzili w tym miejscu około 50 rodzajów roślin. W kolejnym roku podjęli kolejne kroki, aby ogród mógł służyć mieszkańcom i odwiedzającym Książenice gościom: m.in. wysypano kamień między roślinami, a już niedługo przy poszczególnych roślinach pojawią się tabliczki z ich nazwami.

Nasze stowarzyszenie zdecydowało, aby w to miejsce zaprosić jeszcze naszych małych przyjaciół: pożyteczne owady!;) Wspólnie z grupą mieszkańców zainstalowaliśmy w tym miejscu hotele dla owadów, ławki z donicami, kosz na śmieci oraz stojak rowerowy. Posadziliśmy również rośliny miododajne.

W najbliższym czasie odbędą się tam także warsztaty z pszczelarzem dla dzieci i młodzieży z pobliskiej szkoły.